10 onmisbare beleggingstermen
Laatst geüpdatet
15 januari 2026
Leestijd
2 minuten
- Laatst geüpdate: 15 januari 2026
- Leestijd: 2 minuten
Als je begint met beleggen, vliegen de termen je al snel om de oren. Je hoeft ze niet allemaal meteen te kennen, maar een basisbegrip helpt wel om betere keuzes te maken en rust te houden. Hieronder lees je tien veelgebruikte beleggingstermen, duidelijk uitgelegd.

Aandeelhouder
Koop je een aandeel van een bedrijf, dan word je aandeelhouder. Je bent dan voor een klein deel mede-eigenaar van dat bedrijf. In sommige gevallen geeft een aandeel stemrecht op de Algemene Vergadering van Aandeelhouders (AVA).
Stel: je koopt een aandeel voor € 45. Stijgt de koers naar € 50, dan maak je winst. Daalt de koers naar € 40, dan maak je verlies.
Meer hierover lees je in het artikel wat zijn aandelen precies?
Aandelenkoers
De aandelenkoers is de actuele marktwaarde van een aandeel. Die komt tot stand op de beurs en wordt bepaald door vraag en aanbod.
Is de vraag groter dan het aanbod, dan stijgt de koers. Willen meer beleggers verkopen dan kopen, dan daalt de koers.
Beleggingsfonds
Bij een beleggingsfonds beleg je niet in één bedrijf, maar in een mandje met meerdere beleggingen, zoals aandelen en obligaties. Zo spreid je je geld automatisch en verklein je het risico ten opzichte van beleggen in één aandeel.
Een bekend voorbeeld zijn fondsen waarmee je kunt beleggen in de AEX-index.
Bull- en bearmarkt
Deze termen beschrijven het algemene beursklimaat:
- een bullmarkt betekent dat koersen langere tijd stijgen;
- een bearmarkt betekent dat koersen langere tijd dalen.
De namen verwijzen naar de aanvalstechniek van deze dieren: een stier duwt omhoog, een beer slaat naar beneden.
Dividend
Dividend is een winstuitkering aan aandeelhouders. Bedrijven die winst maken, kunnen ervoor kiezen een deel daarvan uit te keren.
Dividend kan worden uitgekeerd in geld (cashdividend) of in extra aandelen (stockdividend). Hoe meer aandelen je bezit, hoe hoger het dividend dat je ontvangt.
Long- en shortpositie
Bij een longpositie koop je een aandeel omdat je verwacht dat de koers stijgt. Je maakt winst als dat gebeurt.
Een shortpositie is complexer. Je verkoopt dan beleggingen die je niet bezit, in de verwachting ze later goedkoper terug te kopen. Short gaan kan winst opleveren bij dalende koersen, maar brengt ook extra risico’s met zich mee.
Obligatie
Een obligatie is een lening aan een overheid of bedrijf. In ruil daarvoor ontvang je rente, ook wel couponrente genoemd.
Obligaties worden vaak gezien als minder risicovol dan aandelen, maar ook hier geldt dat er altijd risico’s blijven bestaan.
Optie
Een optie is een afgeleid beleggingsproduct (derivaat). Je koopt niet het aandeel zelf, maar het recht om het in de toekomst te kopen of verkopen.
- een calloptie geeft het recht om te kopen;
- een putoptie geeft het recht om te verkopen.
Eén optie staat meestal voor 100 aandelen. Opties kunnen grote winsten opleveren, maar ook snel waardeloos worden.
Risicoprofiel
Je risicoprofiel geeft aan hoeveel risico bij jou past. Dat hangt af van onder andere je financiële situatie, doelen en ervaring.
Bij Knab wordt gewerkt met verschillende risicoprofielen, van defensief tot zeer offensief. Hoe meer risico je neemt, hoe groter de mogelijke schommelingen in waarde.
Vermogensbeheer
Bij vermogensbeheer wordt je belegde vermogen beheerd door professionals. Zij nemen de beleggingsbeslissingen voor je en zorgen voor spreiding en monitoring.
Het voordeel is gemak; het nadeel is dat hier kosten aan verbonden zijn.
Beleggen bij Knab
Met Knab Beheerd Beleggen laat je je geld beleggen door experts. Je hoeft zelf geen keuzes te maken, maar volgt de ontwikkeling eenvoudig in de Knab App.
Privé beleggen als zzp’er?
Wist je dat je bij Knab als zzp'er met je privévermogen kan beleggen binnen je zakelijk bankpakket?
Dit artikel is niet bedoeld als een persoonlijk advies om te gaan beleggen. Aan beleggen zijn kosten en risico’s verbonden. Je beleggingen kunnen meer waard worden, maar ook minder.
Arthur Buijs
Arthur werkt sinds februari 2018 bij Knab, waar hij voornamelijk schrijft over beleggen.







